O mne

 

 Profesionálne fotografické služby

Reklamná fotografia
Svadobná fotografia
Koncerty, podujatia
Produktová fotografia
Firemné eventy
Umelecká fotografia
Akt
Tablá
Tehotenské fotografie
Fotografovanie detí
Book
Atď…
Profesionálna vizáž a styling
Zabezpečenie a spolupráca s renomovanými vizážistami
Videoukázky z mojej tvorby autor: Ľuboš Trizna
Prečo sú služby fotografa také drahé a rôzni fotografi sa ocenia až tak rozdielne? Veď ide len o deň práce, ktorú by často zvládol aj váš kamarát…
Je tomu naozaj tak a je tento pohľad  na fotografovanie správny? Ak si kladiete podobné otázky pri výbere fotografa, tak tento blogový príspevok je určený presne pre vás. Pokúsim sa vám vysvetliť, prečo sú fotografické služby také drahé a prečo sa tiež oplatí zaplatiť si kvalitného fotografa.
Technika
Bez fotoaparátu nič nenafotíte, rovnako ako žiadne remeslo nefunguje bez nástrojov, ani fotografiu nemožno robiť bez fotoaparátu. Poriadny fotoaparat je teda nutnosť pri fotení . Potrebujeme, aby fungoval v širokom spektre podmienok, bol spoľahlivý a rýchly. Dobrý fotoaparát má výmenné kvalitné objektívy a množstvo príslušenstva. Toto všetko niečo stojí. K nutnej technike patrí aj dobrý PC, monitor, zálohovacie zariadenia (poprípade notebook).
Časová náročnosť
Práca fotografa je časovo náročná, hoci sa to na prvý pohľad nezdá. Okrem času stráveného fotením, čo môže byť v prípade kompletného balíka aj 12 až 20 hodín fotenia, je potrebný aj ďalší čas na editáciu fotografií, vytriedenie a tlač fotografií. Na toto je treba často až trojnásobok času, počas ktorého sa fotilo. Najlepší fotografi majú svojich retušérov a asistentov, ktorí robia túto časovo náročnú prácu za nich. Fotograf zatiaľ môže zatiaľ buď fotiť, komunikovať so zákazníkom alebo oddychovať. Pretože ak je fotograf unavený, ťažko môže byť kreatívny a pohotový, preto nesmie zanedbať ani tento aspekt.
Neberme teraz ani do úvahy neustálu potrebu vzdelávania sa fotografa tak, aby dokázal udržať krok s najnovšími trendmi fotografovania a spracovania fotografií. Zanedbajme tiež čas, ktorý musí venovať prieskumu lokácie pred fotením, prípravou techniky a pod.
Mzda fotografa
Fotograf ako živnostník a daňovník musí zaplatiť daň, odviesť odvody, ušetriť si na novú techniku. Pretože tá, ktorú používa, sa mu skôr či neskôr zoderie a morálne zastará. Ak fotí svadby, musí zo zisku financovať svoje bežné výdavky, tak ako všetci zamestnaní ľudia. Len s tým rozdielom, že s rodinou spravidla od jari do zimy netrávi víkendy.
Ak si však pozriete práce fotografov zistíte, že sú v tomto naozaj dobrí a ich práca je odlišná od univerzálnych fotografov. Majú svoj štýl a rukopis. Pretože je to hlavný zdroj ich obživy a sú lepší, sú pochopiteľne aj drahší. Spravidla sú zárukou, že vám svojím neprofesionálnym prístupom nepokazia fotku. Keď je fotograf známy a robí naozaj pekné zábery, tak si môže prirodzene pýtať viacej ako tí začínajúci fotografi.
Z pohľadu klienta teda veru nie je jednoduché zorientovať sa v ponuke fotografov. Každý klient má svoje finančné možnosti a tiež nároky, podľa ktorých si vyberie toho svojho fotografa. No aj v tomto prípade platí, že nie sme takí bohatí, aby sme mohli kupovať lacné veci. Najmä ak sú fotky a cez ne sprostredkované spomienky to jediné, čo nám zostane…
Držím vám teda palce, aby ste našlí toho správneho fotografa a všetko vyšlo tak ako si želáte!
článok prevzatý od J.P